V červnu 2016 jsem trávila 5 dní s partou přátel-cyklistů na Tachovsku. Samozřejmě, že jsem neodolala touze dohledat pramen Mže, řeky, která spolu s Úhlavou, Úslavou a Radbuzou vytváří Berounku. Mé nadšení najít pramen Mže nikdo nesdílel, a tak jsem se vydala sama. Ráno jsme ještě v partě absolvovali prohlídku jízdárny Světce.
Komentář našeho průvodce pana Pavla Voltra byl jedinečný a všem doporučuji toto místo navštívit. Od jízdárny Světce jsem pokračovala malebnou krajinou po silničce 199 do Branky, kde jsem pokračovala mírně doleva po modré turistické značce. Asi po 1,3 km, cca 200 m po přejetí Mže, jsem odbočila na neznačenou cestu doprava k rozcestníku U krmelce, a pokračovala jsem rovně do míst, kde jsem v lese objevila poměrně silný přírodní pramen. Pravděpodobně se jednalo o pramen Kamenného potoka.
Podle současné mapy je jako Mže označován levostranný přítok tohoto potoka napájející několik malých rybníčků v oblasti Kellermühle. Vše se mi tam jevilo hezky upravené, ale hodně „umělé“, po lidském zásahu.
Při této výpravě jsem se ve vesnici Hermannsreith začala vracet. Přes pěší přechod Bývalá Hraničná po modré turistické značce přes rozcestí pod Kočičím vrchem, přes Branku a Dolní Výšinu, po jižní straně nádrže Lučina do Světců a do Tachova.
Místo označené českou televizí jsem se vydala hledat v roce 2018. Trávila jsem několik dní v západních Čechách a přilehlých německých oblastech. Autem jsem dojela k vesničce Asch, kde jsem zaparkovala západně od vesnice u silničky v místě křižovatky s turistickou cestou a vydala se jihovýchodním směrem po Main-Mies-Weg a dál jižním přes podmáčenou louku k označenému prameni.
Malým okruhem jen asi 2 km dlouhým jsem se vrátila k autu. Toto místo označené za pramen Mže mě trochu zklamalo svým regulovaným korytem. Spíše se jedná o meliorace podmáčené louky. Ale tak je to v současnosti u mnoha počátků i jiných řek. Nicméně i německá cedule u cesty prameniště Mže (Mies) potvrzovala.
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 0 | přidat komentář