Můj plán na říjnové dny byl zcela jiný. Budu v jižních Čechách, strávím 2 dny v Českém Krumlově a 5 dní v oblasti prameniště Vydry s ubytováním na Filipově Huti. Ale vláda zavelela jinak. Musíme být jen v práci a doma… ale můžeme do přírody. Spát celý týden v autě (nebo pod stanem), protože mě žádný penzion neubytuje, se mi v říjnu nechce. A tak si hledám k vyvětrání hlavy oblasti blízké domovu.
Je krásný podzimní den. Slunce dodává podzimním barvám listí zlatavý nádech. Nad rybníkem se vznáší trochu mlhy. Vstoupila jsem do Jabkenické obory, usedla na první lavičku a píšu dětem: Někdy stačí tak málo, aby si člověk připadal jako v ráji.
Jabkenická obora byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře a původně sahala až k zámku Loučeň. Později byla zredukována jen na jabkenickou část a od roku 1804, již v majetku rodu Thurn - Taxisů byla postupně zaplňována jelenovitou zvěří. Od roku 1889, v období dědice Alexandra Thurn -Taxise, v oboře vznikla jakási zoo, když byla obora postupně doplňována o různou exotickou zvířenu včetně bizonů, klokanů, pštrosů a plameňáků. Vznikly také rybníčky s líhní pro pstruhy. V roce 1943 byla obora zrušena a roku 1963 byla opět obnovena, ale již pouze jako klasická obora a jen pro daňky.
Studánka Františka
Vydala jsem se Jabkenickou oborou po vyznačené cestě, zvanou Smetanova procházka, kolem Mlýnského, Štičího a Hrádeckého rybníka ke studánce Františka. Dál jsem pokračovala kolem rybníku se soukromým srubem k altánu u rybníka Vidlák a malým okruhem ven z ohrazené obory. Zdržela jsem se v oboře poměrně dlouho, pohledy na rybníky s odrazy stromů s červenými, oranžovými a žlutými listy všech odstínů byly opravdu pohádkové.
Srub
Nedivím se, že v této krajině vznikla krásná hudební díla Bedřicha Smetany. Bedřich Smetana se přistěhoval do Jabkenic na přelomu května až června 1875. Místním nadlesním u knížat Thurn-Taxis byl totiž jmenován Josef Schwarz, manžel Smetanovy dcery Žofie. Bedřich Smetana tu žil a tvořil až do své smrti v roce 1884. Vznikly zde opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, klavírní cykly Sny a České tance a dokončil zde cyklus Má vlast (Z českých luhů a hájů, Tábor, Blaník).
Studánka Dobrá voda
Vyšla jsem z obory a vydala se po červené turistické značce na rozcestí Pod Květníkem a dál k památníku Helma, studánce Dobrá voda a Fürstenberskému pomníku. Kousek jsem se vrátila a zahnula doprava, lesními cestami do oblasti Špice. Asi 1km jsem šla po silnici č.275 východním směrem a pak zabočila po polní cestě severně a dále severovýchodně k oblasti, kde pramení Rojdánka.
Rojdánka
Od tohoto místa jsem pokračovala lesní pěšinou severo-východně k oblasti, kde pramení Jabkenický potok. Nejsou tu jasné prameny, ale regulované příkopy. Začátek Jabkenického potoka byl t.č. bez vody, Rojdánka trochu vody měla. Zahnula jsem západním směrem a došla k ohraně Jabkenické obory. Podél ní mě dovedla příjemná lesní cesta zpět až do Jabkenic.
Jabkenický potok
Prožila jsem krásný podzimní den. Les byl plný hub. Muchomůrky červené tečkovanými klobouky dotvářely malebná mechová zákoutí, dvě bedly vysoké jsem uložila do batohu, abych si na obalovaných řízcích z nich pochutnala následující den doma. Blankytně modrá obloha mě hladila pod víčky ještě večer při usínání.
Komentáře
K článku je vloženo komentářů: 0 | přidat komentář