Opět tu máme zimu a s ní i spoustu zájemců, kteří hledají nějaký tip, kam se vypravit na pěkný zimní výlet. Abychom vám usnadnili hledání alespoň v rámci našeho serveru bike-trek.cz, připravili jsme malý přehled článků zaměřených právě na jednodení zimní výlety.
Některé z následujících článků jsou doplněny i o fotogalerii. V takovém případě se v úvodu článku zobrazí odkaz na fotky, který je potom uveden i na závěr článku. Většina tipů je v Královéhradeckém kraji, kam cestujeme nejčastěji.
Rozhledny Jestřebích hor (Podkrkonoší)
Vláďa vymyslel a následně popsal trasu úplně jednoduše: "Jenom vylezeme na kopec na první rozhlednu, zajdeme na Jestřebí boudu na něco k jídlu, pak zkusíme druhou rozhlednu a jdeme zpátky." A přesně tak se to stalo. A k tomu byl i sníh.
Kovářovou roklí na Hvězdu (Broumovsko)
V rámci letošního předvánočního výletu jsme se vydali do míst, kam jezdíme opravdu často, ale stále rádi. No prostě nepřišel žádný zajímavější návrh a tak jsme si naplánovali krátkou, asi 10 kilometrovou trasu z Police nad Metují přes Kovářovu rokli a chatu Hvězda do Bukovice.
Na hřebeny za sluncem a sněhem (Krkonoše)
S Vláďou jsme si naplánovali zimní výšlap do Krkonoš. Trasu jsme nakonec ustálili na variantě Pec pod Sněžkou - Růžová hora - Sněžka - Luční bouda - Výrovka - Pec. Počasí je v posledních týdnech velmi špatné a nemá nic společného se zimou. I předpověď na vánoce je špatná, ale s jednou vyjímkou, kterou je právě dnešní den, kdy má být na horách polojasno až jasno.
Stredné Piecky v zimě (Slovenský ráj)
Piecky je vápencová tiesňava v severozápadní části Slovenského ráje. Hlavní roklinou Stredné Piecky protéká potok pramenící v západních svazích Glacu a ústící do Veľkej Bielej vody u osady Píla. Z hlavní rokliny odbočují menší rokliny Zadné a Predné Piecky, které však nejsou turisticky přístupné. Jak je ve Slovenském ráji zvykem, exponované úseky cesty jsou zajištěny žebříky, lávkami a řetězy. Výstup roklinou trvá v letním období 2 hodiny, já dnes počítám minimálně s dvojnásobkem.
Stolové hory v mrazu a sněhu (Broumovsko)
Už asi týden nebo dva panují mrazy, pro které si sdělovací prostředky našly atraktivní označení - arktické. V Adršpachu prý teplota klesala až k mínus třiceti pěti stupňům. Chvíli jsme o Ádru přemýšleli jako o náhradním řešení narychlo naplánovaného výletu na Hejšovinu, kde by mohl být dlouhý pochod v takové zimě opravdu vražedný. Jenže tahle náhradní varianta se ani po malém zaváhání neujala a to bylo dobře.
Přes Vartu až do Pekla (Náchodsko)
Minulý rok na podzim jsme nepodnikli žádný výlet a do Velikonoc je to ještě poměrně daleko. Měli jsme sice naplánovanou pěknou trasu z Nového Města nad Metují přes Sendraž do Pekla, ale nějak nevyšel čas na to ji uskutečnit. Proto jsme se bez dlouhého váhání rozhodli ji absolvovat právě teď. A po dlouhé době vyrážíme opravdu v komorním složení a navíc za neskutečně přejícího počasí!
Suchá Belá (Slovenský ráj)
Vždycky jsem se chtěl podívat do Slovenského ráje v zimě. Zasněžené rokliny a ledopády, které jsem viděl jen na fotkách, mě lákaly. Dnes už taková zima nebyla, ale i tak jsme pár zmrzlých vodopádů viděli a navíc si naplno užili členitou roklinu Suché Belé, jenž je atraktivní početnými vodopády, skalními okny, obřími hrnci, žebříky a dřevěnými lávkami. V sezóně tudy projde až 1000 lidí za den, dnes jsme tu úplně sami.
Broumovské stěny pod sněhem (Broumovsko)
Opravdu dva úplně odlišné světy, které nepatří do různých klimatických pásů, ani se v žádném z nich nezastavil čas. Dělí je jen nějakých 250 výškových metrů. Odspodu fouká vcelku teplý, ale tak prudký vítr, že mám co dělat, abych při focení udržel foťák v klidu.
Zimní přechod Černé hory (Krkonoše)
Pozdě, ale šťastni přijíždíme do Pece a rádi opouštíme podivného introvertního řidiče s pocitem, že se ztrátou posledního cestujícího půjde a spáchá sebevraždu. Tady by si toho ani nikdo nevšimnul. Všude je totiž příšerný hluk ze směsice motorů skůtrů, sněžných roleb, hlasité hudby a chraplavého alkoholického hlasu ozývajícího se z ampliónů u sjezdovky.
Zimní Adršpašsko-Teplické skály (Broumovsko)
Jen co vešla průvodčí mezi nás, rozespalé cestující sedící v ještě pořád stojícím vlaku na Trutnovském hlavním nádraží, už z dálky povídala, že ve vagónu opravdu není takové teplo, jak si s bráchou myslíme a dívala se na nás s takovým výrazem, až mě napadlo, že nás snad umlátí kleštěmi na jízdenky. A tak jsem musel to okno zavřít asi už po dvou minutách proudění čerstvého chladného vzduchu do prostoru určeného pro cestující.
Následující dva tipy jsou dvoudenní akce s přespáním, takže spíše pro otrlejší výletníky s dobrým zimním vybavením.
Zimní bivak Biale Skaly (Stolové hory, Polsko)
Nevyšlo to na Silvestra, protože nebyl žádný sníh. Teď je ho plno a všude. A protože se našel volný víkend, rozhodli jsme se, že vyrazíme do přírody, do původně plánovaných Bialych Skal v Polsku. Vůbec jsme netušili, jaká to bude ten první den fuška, když jsme se 5 km brodili čerstvým prašanem a byli bičováni silným větrem! Druhý den nám byla odměnou nádherná zimní podívaná.
Zimní přechod Rýchor (Krkonoše)
Letos nás nikdo nepozval na Silvestra. Museli jsme proto vyrazit někam, kde šla pára od úst a místo rozmanitých dobrot a šampaňského si vystačit se ztuhlou paštikou a horkým čajem. Hlavní ale je, že jsme vypadli z města a netradičně strávili přelom roku. Navíc v úchvatném a klidném prostředí hor, které nám za odměnu připravily nezapomenutelnou podívanou a krásný začátek nového roku.